Разлика помеѓу преработките на „Маратон“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: ro:Maraton (sport))
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Маратон''' е трка на патека долга 42,195 километри воведена на [[Летни олимписки игри - 1896|Летните олимписки игри - 1896]] во Атина, за спомен на војникот што трчал од Маратонско поле до Атина за да извести за победата на Грците над Персијците [[490 п.н.е.]]. По пристигањето во [[Атина]], гласникот умрел. Должината на патот што го поминал тој е земена за должина на маратонот што е ставен во програмата на сите поголеми меѓународни атлетски натпревари.
 
941.847

уредувања