Разлика помеѓу преработките на „Макао“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: ace:Macau)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Macao view.jpg|290px|thumb|Центарот на Макао во 2007 г.]]
'''Макао - посебен административен регион на Народна Република [[Кина]]''' или само '''Макао''' ([[Кинески јазик|кинески]]: 中華人民共和國澳門特別行政區, [[Португалски јазик|португалски]]: Região Administrativa Especial de Macau da República). Макао бил административен дел на [[Португалија]] до [[1999]]. година, Макао е најстарата европска колонија во Кина, уште од шеснаесетиот век ([[1557]]). Макао е од 1999. Овој регион е еден од двата "посебни административни региони" во Кина, по [[Хонг Конг]]. Жителите на Макао воглавно зборуваат кантонски кинески. Мандарински кинески, португалски и англиски се исто така во употреба.
941.847

уредувања