Маат: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 13 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: he:מע'ת)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Maat.jpg|thumb]]
'''Ма’ат''' или Мает, се претпоставува дека се изговарало Мух-ахт, претставувал древен египетски концепт за вистината, поредокот - закон, моралност и правда - што бил обоготворен како божица. При создавањето откако Маат воспоставила ред во универзумот од хаосот, таа била задолжена за регулирање на ѕвездите, годишните времиња и дејствата на смртниците и боговите.
941.847

уредувања