Логичка еквиваленција: Разлика помеѓу преработките

с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Во [[логика]]та, исказите ''p'' и ''q'' се '''логички еквивалентни (истоветни)''' кога имаат иста логичка содржина.
 
941.847

уредувања