Разлика помеѓу преработките на „Лексички анализатор“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот менува: кој што -> којшто)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Лексичка анализа''' е процес во кој некој влез од низа од знаци (на пример изворниот код кај компјутерски програм) да произведе како излез низа од симболи наречени “лексички токени” или само “токени”. На пример, лексерите кај многу програмски јазици низата од знаци 123 abc ја делат на два токена: 123 и abc , празното место не се зема во предвид. Целта на создавањето на токените е обично тие да се предадат на друга програма како што е [[парсер]]от.
 
941.847

уредувања