Легал де Кермур: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: eo:Legall de Kermeur)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Легал де Кермур''' ([[француски]]:De Kermur Sire de Legal) (роден во [[1702]] во [[Бретања]] - починал во [[1792]]) бил [[Франција|француски]] [[шах]]ист. Тој бил учител на [[Франсоа-Андре Даникан Филидор]]. Давајќи му првенство на својот ученик, до крајот на својот живот, Легал останал втор најдобар шахист во [[Париз]].
 
941.847

уредувања