Разлика помеѓу преработките на „Лазар Личеноски“

Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Лазар Личеноски''' ([[26 март]] [[1901]], [[Галичник]] - [[10 април]] [[1964]], [[Скопје]]) бил македонски [[сликар]] и еден од најавтентичните сликари на македонскиот пејсаж, во кои внесувал и фолклорни елементи. Сликал и мртва природа, портрети и мозаици.
 
941.847

уредувања