Куглање на девет кегли: Разлика помеѓу преработките

с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Куглање на девет кегли''' или познато како класично куглање (claasic) или само куглање, е спортска игра која е различна од американската варијанта уште наречена bowling. Таа постои во Нов Зеланд, Филипини, Аргентина во помали рамки, а особено е популарна во Германија како и во Франција, Италија, Австрија, Данска, Шведска, Естонија, Полска, Швајцарија, Чешка, Словачка, Унгарија, Романија, Словенија, Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Македонија, а Каталонија е примена како самостојна федерација во рамките на светската кугларска организација на девет кегли.
 
941.847

уредувања