Разлика помеѓу преработките на „Кореја“

Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: jv:Korea)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Слика:Locator map of Korea.svg|right]]
'''Кореја''' е географско подрачје и бивша држава која се наоѓа на истоимениот [[полуостров]] во североисточна [[Азија]], која по [[корејска војна|корејската војна]] во [[1950]] - [[1953]] била поделена на:
941.847

уредувања