Разлика помеѓу преработките на „Конфедерација“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: ar:اتحاد كونفدرالي; козметички промени)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Конфедерација''' е сојуз мегу самостојни [[држава|држави]] во кој се здружуваат одделни држави врз основа на меѓусебен договор заради остварување на извесни заеднички цели како на пример:
*[[одбрана]]
941.847

уредувања