Разлика помеѓу преработките на „Конквистадор“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: lv:Konkistadors)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Конквистадор''' или '''Конкистадор''' (шпан. ''Conquistador = Освојувач'') е назив на било кој војник, водач, истражувач или авантурист вклучен во освојувањето на [[Јужна Америка]] по откритието на Новиот свет од [[Кристофер Колумбо]] во 1492. година. Предводници на освојувањето на [[Мексико]] биле [[Хернан Кортез]] и [[Педро де Алварадо и Контрерас]]. [[Франциско Пизаро]] го предводел освојувањето на империјата на [[Инки]]те.
 
941.847

уредувања