Конгрес на Соединетите Американски Држави: Разлика помеѓу преработките

с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Uscapitolindaylight.jpg|thumb|316px|Капитолот на САД - седиште на Конгресот.]]
'''Конгресот на Соединетите Американски Држави''' (англ. ''United States Congress'') е [[Дводомен парламент|дводомно]] легислативно тело на федералната влада на [[САД]] кое се состои од [[Сенат на САД|Сенат]] и [[Претставнички дом на САД|Претставнички дом]]. Сенаторите и претставниците се избираат на директни избори.
941.847

уредувања