Разлика помеѓу преработките на „Комплексен број“

Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: pms:Nùmer compless)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Комплексни броеви''' првобитно се [[израз]]и од облик <math>a + bi</math>, каде ''a'' и <math>b</math> се [[реални броеви]], а <math>i</math> еден симбол.
 
941.847

уредувања