Разлика помеѓу преработките на „Комедија“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: bat-smg:Kuomedėjė, gan:喜劇)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Комедија''' е [[грчки јазик|грчки]] збор и значи весела песна. Комедијата е вториот основен вид [[драма]], во кој судирот, дејствието и личностите се прикажани во смешна форма. Накратко речено, во комедијата се прикажува смешното во животот. Смешните појави обично се случуваат поради несообразноста меѓу тоа што е нормално, вообичаено и логично и отстапувањето од тоа. Смешни, според [[Аристотел]], се некоја грешка, некое безобразие, кои кај никого не предизвикуваат страдања и за никого не се погубни. Личностите во комедиите сакаат да се прикажат во поинаква светлина, спротивна од вообичаеното однесување, дејствување и зборување. Тие како да се надвор од реалноста, им недостасува разумен начин на живеење. Комичните личности не се одбивни, тие се смешни. Токму поради оваа своја особина тие придонесуваат драмското дејствие да разведрува, наспроти фактот што пистаелот во комедијата често пати преку [[хумор]]от сака нешто да исмее.
 
941.847

уредувања