Разлика помеѓу преработките на „Класна борба“

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: el:Πάλη των τάξεων)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Класната борба''' е борба помеѓу [[општествена класа|општествените класи]] кои го сочинуваат едно [[општество]]. Во основата на концептот лежи тезата дека општеството е поделено на класи (теза која не ја прифаќаат сите) и дека помеѓу класите може да постои [[класна соработка]] или класна борба. Застапниците на класната борба, ([[комунизам|комунистите]], [[анархизам|анархистите]] и радикалните [[социјализам|социјалисти]]) инсистираат на тврдењето дека класната соработка, во најмала рака долгорочно, е во корист само на експлоататорската класа и дека всушност експлоататорската класа, иако го прикрива тој факт, сепак води класна борба против експлоатираната класа. Поради тоа, застапниците на класната борба инсистираат на потребата и експлоатираната класа да води класна борба против своите експлоататори.
 
941.847

уредувања