Квадрат (алгебра): Разлика помеѓу преработките

с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: no:Kvadrat (aritmetikk))
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Слика:Grafikon so broevi na kvadrat.jpg|thumb|350px|y=x<sup>2</sup>, броеви од 1 до 25 и истите на квадрат]]
Во [[алгебра]]та, '''квадрат''' на еден број е истиот тој број [[множење|помножен]] сам со себе. За да се '''дигне на квадрат''' едно количество се множи само со себе.
941.847

уредувања