Разлика помеѓу преработките на „Канцелар“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: no:Kansler)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Извршна власт}}
'''Канцелар''' ([[латински]]: cancellarius) е официјална [[титула]] користена од повеќето народи чија [[цивилизација]] се издигнала директно или индиректно од [[Римско царство|Римското царство]]. Во различни периоди и во различни земји, поимот означувал разни должности и бил носен од [[офицер]]и со разни ранкови. Многу [[влада|влади]] имаат канцелар кој служи како некој вид на министер. Во разни влади, канцеларот има различна функција. Оригиналните канцелари биле оние во римските судови на правда - функционери кои седеле на „''канцелите''“ во [[базилика]] или судница, коишто ги одделувале судијата и поротата од гледачите.
941.847

уредувања