Разлика помеѓу преработките на „Камбриум“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: ru:Кембрийский период; козметички промени)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Камбриумот''' е најраниот период од Палеозојската ера ([[Палеозоик]]) кој го опфаќа времето од пред околу 544 и 505 милиони години. Тој е именуван по [[Камбрија]], [[Стар Рим|рим]]ското име за [[Велс]] (во денешна [[Велика Британија]]), каде за прв пат се испитувани [[Карпа|карпите]] од овој период.
 
941.847

уредувања