Каза: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 13 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(без надкатегории)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Каза''' е територијална единица во Отоманската империја, помала од [[санџак]]. Еден санџак обично бил поделен на повеќе кази, чиј управител се нарекувал [[кајмакам]], кој има ранг на [[бег]] и е еднаков на [[полковник]] во војската. Најмала територијална единица е [[нахија]], управувана од [[мудир]].
 
941.847

уредувања