Разлика помеѓу преработките на „Кабул“

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Kabul_TV_Hill_view.jpg|thumb|240px|Кабул]]
'''Кабул''' ([[Персиски јазик|персиски]]: '''کابل''') е [[главен град]] на [[Авганистан]]. Има околу 2,5 до 4 милиони жители. Тој е економски и културен центар, стратешки лоциран во тесна долина на реката [[Кабул (река)|Кабул]], високо во планините пред [[Премин Кајбер|преминот Кајбер]]. Кабул е поврзан со [[тунел]] под планината [[Хиндукуш]] со [[Таџикистан]]. Лежи околу 1.800 [[Метар|m]] [[надморска висина]]. Континуираната војна од [[1979]] година го ограничи производството на градот. Кабул останува еден од [[Подземна мина|најминираните]] градови во светот. Населението на Кабул е мултикултурно и мултиетничко, што ја рефлектира историјата на Авганистан. Така, можат да се сретнат [[Паштуни]], [[Таџици]] и [[Хазари]]. Кабул е сѐ уште во процес на повторна изградба по декадите со војни и уништувања, па затоа не може со сигурност да се одреди бројот на жителите на градот.
941.847

уредувања