Разлика помеѓу преработките на „Исмаил Кадаре“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
(+)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Исмаил Кадаре''' е единствениот албански [[писател]] кој ужива голема меѓународна репутација. Тој ја започнува својата литературна кариера како поет во 1950-тите години. Во шеесетите, тој ја пренасочува својата креативна енергија кон прозата и многу скоро станува нејзин неоспорен мајстор и најпопуларен албански писател. Во 1992, е награден со [[Prix_mondial_Cino_Del_Duca|Prix mondial Cino Del Duca]]; во 2005 ја освојува првата награда на [[Man Booker International]] и е неколкупати номиниран за Нобеловата награда.
{{Биог-никулец}}
941.847

уредувања