Разлика помеѓу преработките на „Интерсексуалност“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Мења: it:Intersessualità)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Интерполовите личности''' се родени со биолошки/физички карактеристики и од женскиот и од машкиот пол. Секоја година илјадници деца се раѓаат со неодредени гениталии кои хирурзите често ги преобликуваат без знаење и согласност на родителите. Најчесто преобликувањето на гениталиите подразбира правење на примарно женски полови карактеристики, што може да резултира во емоционални трауми и губење на чувствителност и неможност да се доживее отгазам. За интерполовите личности често се зборува како за трансродни.
 
941.847

уредувања