Разлика помеѓу преработките на „Изотоп“

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: sw:Isotopi)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Изотопи''' се облици на [[хемиски елемент]] чии атоми имаат ист [[атомски број]], ''Z'', но различни [[атомска маса|атомски маси]], ''A''. Зборот ''изотоп'', значи ''на исто место'', доаѓа од фактот дека сите изотопи на еден елемент се сместени на истото место во [[периоден систем|периодниот систем]].
 
941.847

уредувања