Разлика помеѓу преработките на „Иван Точко“

Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (роден на/во шаблон)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Иван Точко''' ({{роден во|Охрид}}, {{роден на|9|јануари|1914}} - {{починал во|Скопје}}, {{починал на|12|ноември|1973}}) е [[раскажувач]], [[новинар]] и [[драмски писател]]. Се школувал во [[Охрид]] и [[Битола]]. Завршил Правен факултет во [[Белград]] и Театарска академија во [[Софија]].
 
941.847

уредувања