Знаме на Ватикан: Разлика помеѓу преработките

с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Менува: en:Flag of the Vatican City)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Знамето на [[Ватикан]]''' заедно со знамето на [[Швајцарија]] се единствените знамиња кои имаат форма на квадрат, односно размерот меѓу неговата должина и ширина е 1:1. Знамето се состои од две еднакви полиња: жолто и бело. Во средината на белото поле се има два клуча: едниот бел, а другиот жолт поврзани со црвена врвца. Над клучевите се наоѓа папската тиара. Клучевите и тиарата го сочинуваат грбот на Ватикан.
Знамето било прифатено на [[7 јуни]], [[1929]] година. Истата година папата Пиј XI го потпишал и договорот со Италија за конечно решавање на прашањето за [[Папска држава|Папската држава]].
941.847

уредувања