Разлика помеѓу преработките на „Зимски олимписки игри 2006“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: ky:Турин 2006)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:574px-Torino 2006.svg.png|десно|мини|250п|Лого]]
'''Зимските Олимписки Игри''' во [[2006]] година, беа одржани во [[Торино]], [[Италија]]. Почетокот на манифестацијата беше на [[10 февруари]], а затворањето на [[26 февруари]]. Торино, метропола со 1,7 милиони жители, е најголемиот град во кој е одржувана Зимската Олимпијада. На оваа олимпијада, учествуваа 80 земји, 2,508 спортисти и 7 спортови. ТОП 10 листата со најмногу медали ја направија: [[Германија]], [[САД]], [[Австрија]], [[Русија]], [[Канада]], [[Шведска]], [[Јужна Кореја]], [[Швајцарија]], [[Италија]], [[Франција]] и [[Холандија]].
941.847

уредувања