Разлика помеѓу преработките на „Франц Лист“

Додадени 32 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: zh:弗朗茨·李斯特; козметички промени
с (Бот Брише: zh:弗蘭兹·李斯特)
с (Бот Додава: zh:弗朗茨·李斯特; козметички промени)
| Img_capt = Портрет од [[Хенри Леман]], 1839
| Background = non_performing_personnel
| Born = {{роден на|22|октомври|1811}}<br />с. {{роден во|Доборјан|Унгарија}}
| Died = {{починал на|31|јули|1886}}<br />{{починал во|Бајројт|Германија}}
| Years_active = 1822 - 1886
| Instrument = [[Пијано]]
 
{{DEFAULTSORT:Лист, Франц}}
{{Link FA|uk}}
 
{{Link FA|hu}}
 
[[Категорија:Унгарски класични музичари]]
[[Категорија:Унгарски пијанисти]]
[[Категорија:Унгарски диригенти]]
[[Категорија:Унгарски музиколози]]
 
{{Link FA|uk}}
 
{{Link FA|hu}}
 
[[an:Franz Liszt]]
[[uk:Ференц Ліст]]
[[vi:Franz Liszt]]
[[zh:弗朗茨·李斯特]]
[[zh-classical:李斯特]]
[[zh-min-nan:Liszt Ferenc]]
58.155

уредувања