Живинарство: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: ru:Птичник)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Внимание}}
'''Живинарстовото''' е застапено на сите [[континент]]и. Од живината најмногу се одгледуваат кокошки, мисирки, гуски и др., од нив се добиваат [[јајца]], [[месо]] и [[пердув]]и. Во сите земји кокошките се одгледуваат во современи живинарски фарми. Според бројот, најмногу живина се одгледува во [[Кина]], [[Русија]] и [[САД]].
941.847

уредувања