Герард Меркатор: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Менува: fr:Gérard Mercator)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[image:mercator.jpg|thumb|right|200px|Жерардус Меркатор]]
'''Жерардус Меркатор'''([[5 март]] [[1512]]-[[2 декември]] [[1594]]) бил [[Фламанци|фламански]] [[картограф]]. Роден е во [[Рупелмонд]] во источна [[Фландрија]]. Од [[1552]] живеел во [[Дуизбург]]. Познат е како првиот човек којшто го има претставено светот на [[географска карта]].
941.847

уредувања