Разлика помеѓу преработките на „Еуфрат“

Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: id:Sungai Efrat)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Eufrat-Tigarmk.GIF|right]]
'''Еуфрат''' е западната река од двете големи реки кои го дефинираат регионот [[Месопотамија]]. Таа извира во [[Турција]] и минува низ [[Сирија]] и [[Ирак]] каде што се влева во [[персиски залив|Персискиот залив]].
941.847

уредувања