Разлика помеѓу преработките на „Еркер“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: sk:Arkier)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Еркер''' (од [[герм.]] ''Erker'') е тип на [[прозорец]] кој се издава од главниот [[ѕид]] од некоја куќа или зграда, сочинувајќи додатен простор на една соба. Еркерот по облик може да биде квадратен или [[многуаголник|повеќеаголен]]. Најкористените агли се 90°, 45° and 30°.
 
941.847

уредувања