Разлика помеѓу преработките на „Ерзјански јазик“

Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: fiu-vro:Ersä kiil)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Ерзјанскиот јазик''' е зборуван од околу 500 000 луѓе во стевот од кои 440 000 само во [[Русија]]. Официјален е во [[Мордовија]] заедно со рускиот јазик. Јазикот се пишува со [[ерзјанска азбука]], азбука базирана на [[кирилица]]та. Ерзјанскиот јазик е дел од групата на [[мордвински јазици]] од групата на [[фино-волшки јазици]].
 
941.847

уредувања