Епоним: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (è)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Епоними''' ([[грчки јазик|гр.]] ''eponymon'' = оној кој дава име, она по што нештото го добило името) се [[апелатив]]и (општи именки) по кои нештото го добило своето име/назив. Како за пример тоа може да биде место, временски период, некое откритие, итн, најчесто по некоја заслужна личност. Епонимите се пишуваат со мали почетни букви. Во повечето случаи употребата на нештата чие име е епоним, неутрално е прифатена. Додека постојат и случаи кога има сосема различна прифатеност за сосема слични работи – на пример луѓето припадници на христијанска религија го носат името ''„[[христијани]]”'' и се гордеат со тоа име, додека [[муслимани]]те негативно го примаат нивното именување како ''„мохамедани”''.
 
941.847

уредувања