Разлика помеѓу преработките на „Атомска единица за маса“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: ja:統一原子質量単位)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Единицата за атомска маса''' ('''унифицирана единица за атомска маса''' или '''јаглеродна единица''') се означува со u. Таа е еднаква на:
::<math>{u}={m(^{12}C) \over 12}</math>
941.847

уредувања