Разлика помеѓу преработките на „Евлија Челебија“

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: ja:エヴリヤ・チェレビ)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Слика:evlija celebija.jpg|thumb|right|200px|Евлија Челебија]]
'''Евлија Челебија''' ([[тур.]] ''Evliya Çelebi'') е еден од најславните [[Отоманска империја|отомански]] патеписци, кој патувал низ териториите на [[Отоманска империја|Отоманската империја]] и околните земји во период од четириесет години. Патеписите на Челебија се особено значаење за [[историографија]]та на разните градови во [[Република Македонија|Македонија]], бидејќи истите даваат увид во нивниот изглед, дух и локалниот начин на живот во тоа време, кој инаку би го немале.
941.847

уредувања