Разлика помеѓу преработките на „Дуала“

Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: he:דואלה)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Statue de la nouvelle liberte Douala.jpg|thumb|right|190px|Новата статуа на слободата во Дуала.]]
'''Дуала''' е најголемиот град во [[Камерун]] и седиште на камерунската [[Приморска провинција]]. Овој град е комерцијалниот главен град на земјата. Во него се наоѓаат најголемото [[пристаниште]] во Камерун, како и [[Аеродром на Дуала|аеродромот]] на градот. Во Дуала се регулира најголемиот дел од извозот на земјата, како [[нафта]], [[какао]] и [[кафе]], како и [[трговија]]та од и со [[Чад]]. Дуала е и дом на [[Еко маркет]]от, најголем во земјата.
941.847

уредувања