Виолина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 89 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Instrument
|name=Виолина
 
==Делови на виолината==
Виолината се состои од два главни дела: гудало (лак) и виолина.<ref>[http://www.kreni.com/direktorijum/redirect/95348 Виолина ([[српски јазик|срп.]])]</ref>
 
'''Гудало (лак)''' - должината на гудалото изнесува 73 сантиметри, а тежината варира помеѓу 55 и 65 грама (обично е околу 60 грама). Главните негови делови се:
==Надворешни врски==
* [http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=62797 Виолина продадена за 3,5 милиони долари]
 
==Извори==
{{reflist}}
 
[[Категорија:Музички инструменти]]
3.890

уредувања