Разлика помеѓу преработките на „Дефетизам“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Брише: sv:Defaitism)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Дефетиам''' е прифаќање и помирување со пораз без борба. Во секојдневната употреба дефетизмот најчесто има негативна конотација и се поистоветува со [[песимизан]], [[предавство]] па дури и со безнадежност.
 
941.847

уредувања