Разлика помеѓу преработките на „Движење на неврзаните“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: eo:Movado de Nealiancitaj Landoj)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:NAM Members.svg|thumb|480px|Членки на Движењето на неврзаните (2007). Со посветла сина се означени земјите со статус на набљудувачи.]]
'''Движењето на неврзаните''' е меѓународна организација во која членуваат 118 земји членки главно [[земји во развој]]. Движењето на неврзаните се занимава со прашањето на националните борби за независност, надминувањето на сиромаштијата, економскиот развој на земјите и се противи на [[колонијализам|колонијализмот]], [[империјализам |империјализмот]] и [[нео-колонијализам|нео-колонијализмот]]. Земјите членки на Движењето на неврзаните претставуваат 55% од населението на Земјата и речиси 2/3 од членките на [[ОН|Обединетите нации]].
941.847

уредувања