Разлика помеѓу преработките на „ДНК полимераза“

Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''ДНК полимеразите''' се [[ензим]]и кои учествуваат во синтетизирањето на нови [[ДНК]] нишки или вериги користејќи ги постоечките ДНК нишки како шаблони. Пред [[Делба на клетките|клеточната делба]], ДНК се удвојува преку процес на [[полимеризација]]. Кај сите клетки од сите живи организми, ДНК полимеразите се [[протеин]]ските [[Катализа|катализатори]] кои ги поврзуваат [[нуклеотид]]ите од новиот ДНК [[полимер]] во процесот на [[репликација]].
 
941.847

уредувања