Група за истражување на филогенијата на скриеносемените растенија: Разлика помеѓу преработките

с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Групата за истражување на филогенијата на скриеносемените растенија''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Angiosperm Phylogeny Group'' или скратено ''APG'') е здружение формирано од две меѓународни групи на [[Ботаника|ботаничари]]-систематичари, чија цел е воспоставување на консензус во однос на [[систематика]]та на [[Скриеносемени|цветните (скриеносемени) растенија]] која би ги рефлектирала сродните односи помеѓу цветниците базирани на истражувањата во [[Молекуларна систематика|молекуларната систематика]]. Од оваа соработка произлегоа два документа, и тоа 'APG I ([[1998]])' и 'APG II ([[2003]])'. Тие се создадени како резултат на несогласувањата кои постојат во постарите класификации на [[Растенија|растителниот]] свет (како системите на [[Кронквист]] од [[1981]], потоа на Торн од [[1992]] и [[2001]] и на [[Армен Тахтаџјан|Тахтаџјан]] од [[1997]]).
 
941.847

уредувања