Разлика помеѓу преработките на „Српскохрватска граматика“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (→‎Инфлекција: превод от англ.)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Граматиката на [[српскиот јазик]]''' е карактеристична по тоа што нема членови за [[именки]], именките имаат седум [[падеж]]и и има сожени [[Граматичко време|граматички времиња]]. Именките имаат три [[Граматички род|рода]] и два [[Граматички број|броја]]. Придавките во српскиот јазик можат да се степенуваат на три начина: [[позитив]], [[компаратив]] и [[суперлатив]].
 
941.847

уредувања