Разлика помеѓу преработките на „Готфрид Вилхелм Лајбниц“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: be:Готфрыд Лейбніц)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Gottfried Wilhelm von Leibniz.jpg|thumb|right|Готфрид Лајбниц]]
'''Готфрид Вилхелм фон Лајбниц''' ({{роден во|Лајпциг}}, [[1 јули]], [[1646]] - [[Хановер]], [[14 ноември]], [[1716]]) бил [[Германија|германски]] [[философија|философ]], [[научник]], [[математичар]], [[дипломат]], [[библиотекар]], и [[адвокат]] со потекло од [[Лужички Срби|Лужичките Срби]]. Заслуга на Лајбниц е откривањето на математичката [[Функција (математика)|функција]], која тој ја користел за да опише [[квантитет]] во однос на [[крива]], како, на пример, положба на [[точка]] на крива и [[наведнатост]] на крива. Заедно со [[Исак Њутн|Њутн]], тој е најзаслужен за развојот на современото [[Диференцијално сметање|диференцијално]] и [[Интегрално сметање|интегрално]] сметање.
941.847

уредувања