Разлика помеѓу преработките на „Голосеменици“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот менува: Image -> Податотека)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Pseudotsuga menziesii cone.jpg|right|thumb|Шишарките се цветовите на голосемените растенија]]
'''Голосемениците''' или '''голосемените растенија''' се несистематска (немонофилетска) група на еднодомни [[растенија]] со еднополови [[цвет]]ови, кои се групирани во машки и женски [[Соцветие|соцветија]] - [[Шишарка|шишарки]]. Тоа се без исклучок [[Дрво|дрвенести]] растенија, со [[секундарно растење]] во дебелина. Во секундарното дрво кај голосемениците, [[ксилем]]от е претставен само од [[Трахеида|трахеиди]]. Кај повеќето голосеменици, во секундарното дрво, секундарната [[кора]], а и [[лист]]овите, се присутни [[секрет]]орни канали, односно [[Смолен канал|смолни канали]] во кои се излачува [[смола]].
941.847

уредувања