Разлика помеѓу преработките на „Говедарство“

Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: sh:Govedarstvo)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Внимание}}
'''Говедарството''' е најзначајна сточарска гранка. Тоа е застапено секаде каде што има поволни услови за одгледување [[говеда]]. Тоа се, главно, пределите со умерена клима, во кои се наоѓаат пространи пасишта со бујна и сочна трева. Говедата се најзастапени домашни животни. Денес, се одгледуваат најмногу говеда од [[швајцарска]] и [[фризиска]] раса. овие говеда се одгледуваат на современ, интезивен начин со [[витамин]]и. Поради тоа тие даваат двојно поголеми количества [[месо]] и [[млеко]].
941.847

уредувања