Разлика помеѓу преработките на „Глигор Поповски“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Глигор Поповски''' ([[Будинарци]], [[Берово|Беровско]], [[1 април]] [[1928]] - [[Скопје]], [[14 мај]], [[2007]]) е македонски писател за деца, [[поет]], [[раскажувач]], [[романсиер]] и [[преведувач]]. Завршил [[Учителска школа (Скопје)|Учителска школа во Скопје]]. Работел како новинар во „Пионерски весник“, во книгоиздателството „Детска радост“, ги уредувал списанијата Титов пионер, Другарче, Развигор и Росица. Бил главен уредник на издавачката дејност во „Детска радост“.
 
941.847

уредувања