Разлика помеѓу преработките на „Влада на Македонија од 2006“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
На [[Парламентарни избори 2006 година|Парламентарните избори 2006]], коалицијата предводена од [[ВМРО-ДПМНЕ]] освои најмногу гласови, а нејзиниот лидер [[Никола Груевски]] на [[28 Јули]] доби мандат за создавање на нова влада од Претседателот [[Бранко Црвенковски]]. Новата влада е изгласана во Собранието на Република Македонија на [[28 август]]. За новата влада гласаа пратениците од коалицијата предводена од [[ВМРО-ДПМНЕ]], [[Демократска партија на Албанците|ДПА]], [[Нова социјалдемократска партија|НСДП]], [[Демократска обнова на Македонија|ДОМ]], [[Партија за европска иднина|ПЕИ]] и од [[ВМРО-Народна партија]], со тоа што ВМРО-НП само гласаше за владата, но не стана дел од владината коалиција.
 
941.847

уредувања