Вештачки јазик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: ca:Llengua construïda)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Вештачкиот јазик''' е спротивност на природниот. Тој не настанува по природен пат, за некој временски интервал. Тој најчесто е измислен од еден човек. Потребен е за полесна комуникација на луѓе од различни заедници. Уште може да се нарече и експериментален јазик. Такви се [[есперанто]] и [[интерлингва]]. Исто така, вештачки јазици се и техничките јазици. Со нив се означуваат системи од знаци на определени науки, на пример [[математика]], [[логика]] итн.
 
941.847

уредувања