Разлика помеѓу преработките на „Варизам“

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
(+)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Варизам''' е правец во [[литературата]], [[ликовната уметност]] и [[музиката]] во [[19.век]] многу близок до [[натурализмот]]; настојува да го прикаже животот во сите негови манифестации, макар колку и да се грди; основач и водач му е италијанскиот романсиер [[Џовани Верга]].
{{Лит-никулец}}
941.847

уредувања