Разлика помеѓу преработките на „Болшевици“

Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Слика:Bolshevik-meeting.jpg|right|рамка|Партиска средба на Болшевиците. [[Ленин]] е најдесно.]]
'''Болшевиците''' ([[руски]]: Большеви́к) биле фракција од Марксистичката [[Руска Социјалдемократска Работничка Партија|Руска Социјалдемократска Работничка Партија]], којашто се разделила од Меншевичката фракција на Вториот партиски конгрес во [[1903]] и на крај станала [[Комунистичка Партија на Советскиот Сојуз]]. Болшевиците дошле на моќ во [[Русија]] за време на [[Октомвриска револуција|Октомвриската револуција]] во [[1917]] и го основале [[СССР|Советскиот Сојуз]].
941.847

уредувања